W styczniu 2017 roku rozpoczął się przerzut do Polski sił sojuszniczych. Proces ten jest wynikiem decyzji ogłoszonych w trakcie szczytu NATO w Warszawie z 2016 roku i został zapoczątkowany przez wojska amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Siły sojusznicze zostaną rozlokowane zarówno we wschodniej, jak i zachodniej części kraju. Do przetransportowania ciężkiego sprzętu armii amerykańskiej wybrano najlepszy z możliwych sposobów, czyli kolej.

Obecność wojsk amerykańskich w Polsce, to kolejny krok w realizacji rządowej strategii wzmacniania bezpieczeństwa Polski i naszego regionu – mówiła premier Beata Szydło.

W ubiegłą sobotę w Żaganiu premier powitała żołnierzy z USA, przyjeżdżających do Polski w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Dowództwo brygady oraz batalion inżynieryjny i wsparcia brygady, 3. Batalion 29. Pułku Artylerii i 4. Batalion 10. Pułku Kawalerii będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

Wzmocnienie siłami USA pozwoli na modyfikacje krajowego systemu obrony, który jest dostosowywany do wyzwań obecnej sytuacji geopolitycznej poprzez reorganizację sił, budowę Wojsk Obrony Terytorialnej i racjonalizację procesu modernizacji Sił Zbrojnych RP. Warto dodać, że wszystkie sojusznicze zabiegi wzmocnienia wschodniej flanki NATO mają charakter defensywny.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia Łukasza Weltera, który uwiecznił przejazd sprzętu wojskowego należącego do armii amerykańskiej składem prowadzonym przez PKP Cargo. Jak napisał autor zdjęć na Facebooku pociąg relacji Guben-Bolesławiec był prowadzony przez lokomotywę ET22-1116.

AW13

AW16

AW2

AW3

AW4

AW5

AW6

 

 

Aw8

AW9

AW15

AW14

AW12

AW11

AW10

 

19 stycznia 2017 | Źródło: Kurier Kolejowy. Zdjęcia Łukasz Welter

 

 

SITK
Zdjęcia